|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show Minor Saturday
- judge: Mr.Mahönen Marku (Finland)
|
1. |
Golden Retriever |
Prince Charming Qdore Of Labgold (nr. ) |
BE Pastusiak, Karolina () |
|
2. |
Newfoundland |
Bly Yuma Von Den Zauberbaren 1082 (nr. ) |
DE Jacobi, Sven () |
|
3. |
Scottish Terrier |
Lucia's Dream Stay At Home 425 (nr. ) |
LU Diederich, Martine () |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mr.Devriendt Guy (Belgium)
|
1. |
Samoyed |
Vanderbilt's Lucky Fox (nr. ) |
van der Elst, Tanja () |
|
2. |
Scottish Terrier |
Triskell Black Beauty Nouvelle Generation (nr. ) |
Jakubiak, laurent () |
|
3. |
Miniature Spitz |
Ocharovatel'naya Tiamo (nr. ) |
Panis, Armand () |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mr.Paul Jentgen (Luxembourg)
|
1. |
Bernese Mountain Dog |
Vincky De Zandvijver (nr. ) |
Declerck, Rita () |
|
2. |
Dobermann |
Vendetta From The Dream Of Darkness (nr. ) |
Leys, Vicky () |
|
3. |
Portuguese Water Dog |
B' The only one van de Duca Vallei (nr. ) |
Gauda, Carolin () |
|
Puppies Saturday
- judge: Mr.Van den Bosch Gustaaf (Belgium)
|
1. |
Samoyed |
Art Muar Show Illusion (nr. ) |
Kuppens, Marion () |
|
2. |
Dalmatian |
Puntinato Ballante Valentine's Velvet Victory (nr. ) |
Van Den Elsen, Stefaan () |
|
3. |
Beagle |
Sashimi V. Spero Amor (nr. ) |
Berkers, Nancy () |
|
Puppies Sunday
- judge: Mrs.Melchior Marie-José (Luxembourg)
|
1. |
Spanish Waterdog |
San Tiago Mendes Wavelet (nr. ) |
Lambregts- Van Der Wolf, Cindy & Natalie () |
|
2. |
Italian Pointing Dog |
Olympos Il Mio Eolo Del Vento (nr. ) |
Weber, Sonja () |
|
3. |
Zwergschnauzer black and silver |
Silver Winhunters Djames Bond (nr. ) |
van Vlijmen Hartjes, M.F.P.M en P..J..M. () |
|
Junior Saturday
- judge: Mr.De Cuyper Jos (Belgium)
|
1. |
Briard |
Opium Dilorini (nr. ) |
Palmen - Kersten, Karin () |
|
2. |
Shepherd Dog (white) |
Very Funny Mr. Magoo Of The Dutch Highlands (nr. ) |
Hooymans, A.. () |
|
3. |
Bouvier des Flandres |
Uko van het Gieldré hof (nr. ) |
Hanselaer, linda () |
|
Junior Sunday
- judge: Mr.Van den Bosch Gustaaf (Belgium)
|
1. |
Leonberger |
Under Grandma’s Cloud Sky From Yellow’s Garden (nr. ) |
Vleminckx, Christel () |
|
2. |
Dobermann |
Avancka Di Unique Black (nr. ) |
Wijte, Lisa () |
|
3. |
Golden Retriever |
Golden Rose-bay's Ultimatum (nr. ) |
Braeckman, Kathy () |
|
Couples Saturday
- judge: Mme Descerne Sylvie (France)
|
1. |
Saluki |
Târik Jâdugar & Tire Amali Jädu Har Kala Rachi (nr. ) |
Benoit, Sibylle () |
|
2. |
Samoyed |
Delivano's Binoche & Chaplinn (nr. ) |
van oorschot, Ilona () |
|
3. |
Welsh Corgi Pembroke |
Andvol Uno Momento & Ormai Taormina (nr. ) |
Gebruers, Cynthia () |
|
Couples Sunday
- judge: Mme Descerne Sylvie (France)
|
1. |
Bichon Frise |
Diamella Meet You At The Top & Ame Jumelle Xochil (nr. ) |
Alaerts Van De Pol, Patrik Krista () |
|
2. |
Irish Red Setter |
Oakdene Que Du Bonheur & Oakdene Que Babs (nr. c) |
Lauwers, Aleksandra, Willem () |
|
3. |
Toy Poodle |
Grey's To Black's Starfire Scarlett & Rolf (nr. ) |
Van Den Langenberg - Mutsaers, Dennis & Florus () |
|
Veterans Saturday
- judge: Mrs.Van Raamsdonck-Blatter Chantal (Belgium)
|
1. |
Whippet |
Poppy Hills By Her Grace (nr. ) |
Opperman, E. () |
|
2. |
Samoyed |
Be My Girl Sally van 't Huis Te Woude (nr. ) |
van der Elst, Tanja () |
|
3. |
Borzoi |
Rasswet's Enigma (nr. ) |
Teunissen, Veronika () |
|
Veterans Sunday
- judge: Mr.Catalan Luis (Portugal)
|
1. |
Tibetan Terrier |
Amogasiddhi Nyima Gawa (nr. ) |
Nies, Christel () |
|
2. |
Irish Red Setter |
Nuran Ireleith (nr. ) |
Verwimp, Wim () |
|
3. |
Portuguese Water Dog |
Casa Hoya's Shoot For The Moon (nr. ) |
Griffioen-van Beek, Ilona () |
|
Groups Saturday
- judge: Mr.Juanchicot Christian (France)
|
1. |
English Toy Terrier Black and Tan |
Adargwn (nr. ) |
Crowley, Julie () |
|
2. |
Dutch Shepherd Dog short-haired |
od Zlaté Sovy (nr. ) |
Erdel, Tanja () |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Groups Sunday
- judge: Mme Desserne Sylvie (France)
|
1. |
Golden Retriever |
Golden Rose-bay's (nr. ) |
Braeckman, Kathy () |
|
2. |
Tibetan Spaniel |
From Corinty's Home (nr. ) |
Wittevrouw-vangelder, Ivan-corinna () |
|
3. |
Bernese Mountain Dog |
Jambobear (nr. ) |
Bosman, Rebecca () |
|
Group I
- judge: Mr.Jentgen Paul (Luxembourg)
|
1. |
Shetland Sheepdog |
Lundecock's Read It All (nr. ) |
Nordieng, Ulrika () |
|
2. |
Bouvier des Flandres |
Nike-Xena V/d Vanenblikhoeve (nr. ) |
Bruintjes - Schaap, Hennie () |
|
3. |
Pyrenean Sheepdog |
Pommelle De L’oustaou De Padel (nr. ) |
Vercoutere, Marie-Anne () |
|
Group II
- judge: Mr.Teixeira Pinto (Portugal)
|
1. |
Newfoundland |
Bly Yuma Von Den Zauberbaren (nr. ) |
Jacobi, Sven () |
|
2. |
Black Terrier |
Thor Naslednik Hazara Vom Dubrava (nr. ) |
Priske, Lea () |
|
3. |
Schnauzer pepper and salt |
Boujan Fizzy Stuff (nr. ) |
Boulton, Philip () |
|
Group III
- judge: Mr.Catalan Luis (Portugal)
|
1. |
Scottish Terrier |
Lucia's Dream Stay At Home (nr. ) |
Diederich, Martine () |
|
2. |
Yorkshire Terrier |
Nuit Damour D'ivena Des Lys (nr. ) |
Mindeau, Serge () |
|
3. |
Jack Russell Terrier |
Theunn The Dutch Jacks (nr. ) |
Theunissen-Dijcks, Leon () |
|
Group IV
- judge: Mme Desserne Sylvie (France)
|
1. |
Teckel miniature wire-haired |
Uvamora's Rio (nr. ) |
Wöhler, Andrea () |
|
2. |
Teckel Standard smooth-haired |
Ubby-ubert Of Mary Joana (nr. ) |
Marcelis, Janique () |
|
3. |
Teckel Standard wire-haired |
Ut It Doarp De Vliegende Hollander (nr. ) |
Hoogeveen, Greetje () |
|
Group V
- judge: Mme Melchior Marie-José (Luxembourg)
|
1. |
Siberian Husky |
Atlanticbreeze Rose Quartz (nr. ) |
Van Gorp - Van Den Bogaert, Benny - Sylvie () |
|
2. |
Miniature Spitz |
Thaï Silk Tiramisu You Are My Love (nr. ) |
MIDROUET, VALERIE () |
|
3. |
Akita |
(American Akita) Wolfcry Steady Blaze (nr. ) |
Guedens, Marc () |
|
Group VI
- judge: Mr.Mahonen Marku (Finland)
|
1. |
Beagle |
Roeper"s Take A Chance On Me (nr. ) |
Heinhuis-Guiver, Ann () |
|
2. |
Dalmatian |
Puntinato Ballante Silly Sir Six (nr. ) |
Van Den Elsen, Stefaan () |
|
3. |
Basset Hound |
Short Legs Reijvi Ice Cream Baby (nr. ) |
Honigmann, Jannet () |
|
Group VII
- judge: Mrs.Hollings Patsy (United Kingdom)
|
1. |
Gordon Setter |
Twice As Nice From The Noble Friends (nr. ) |
Beekelaar, Fj () |
|
2. |
Brittany |
Tape À L'oeil De L'hospitalier (nr. ) |
Dierick, Georgine () |
|
3. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Hunimo U Can Feel My Love - Charlie (nr. ) |
Creemers, Sofie () |
|
Group VIII
- judge: Mr.Juanchicot Christian (France)
|
1. |
Golden Retriever |
Prince Charming Qdore Of Labgold (nr. ) |
Pastusiak, Karolina () |
|
2. |
Spanish Waterdog |
My Big Dream Upsakee (nr. ) |
Lambregts- Van Der Wolf, Cindy & Natalie () |
|
3. |
Labrador Retriever |
Flanders Pride Ubbe (nr. ) |
Vandenwijngaert, Elke () |
|
Group IX
- judge: Mrs.Van Raamsdonk-Blatter Chantal (Belgium)
|
1. |
Maltese |
Barones Zara Of Erwin’s Dream Lovers (nr. ) |
Manders, Erwin () |
|
2. |
Toy Poodle |
Afterglow Lollipop Bling (nr. ) |
Oevering, Martin () |
|
3. |
Lhasa Apso |
Vivaldi Vd Pacific Paradise (nr. ) |
Geraerts, J.m. () |
|
Group X
- judge: Mr.Scheerens Bart (Belgium)
|
1. |
Whippet |
Sugarwhip Bay Of Biscane (nr. ) |
Riebel, Christa () |
|
2. |
Italian Greyhound |
Queen Mary Glitzerflitzer (nr. ) |
Spiekermann, Christoph () |
|
3. |
Galgo Español |
Calathea Zola (nr. ) |
Raeymakers - Mitzlaff, Romy Marika () |
|
Working Group Saturday
- judge: Mrs.Holings Patsy (United Kingdom)
|
1. |
Teckel Standard smooth-haired |
Fanny v. Boyvital (nr. ) |
Van Tankeren-Wijnans, AFM () |
|
2. |
Teckel Standard wire-haired |
Nana (nr. ) |
Weber, Ellen () |
|
3. |
Whippet |
Oochigea’s Rising Star (nr. ) |
Lambaerts, Eric () |
|
Working Group Sunday
- judge: Mr.De Cuyper jos (Belgium)
|
1. |
Gordon Setter |
Amscot Dream Lover (nr. ) |
Krause, Gero () |
|
2. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Stig-Sas Van Het Oetervelt (nr. ) |
Pieck, Eddy () |
|
3. |
Picardy Spaniel |
Majesté De La Bruyère Des Marais (nr. ) |
Fennis, Renate () |
|
...
|
|