|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show
- judge: Mr.Paul Stanton (Sweden)
|
1. |
Swiss Mountain Dog |
OBY V. 'T MAROYKE (nr. ) |
DE SMET Freddy () |
|
2. |
Italian Pointing Dog |
ANZANI DI REGIONE MONTAGNOSA (nr. ) |
BURNSIDE Scarlett And Mark () |
|
3. |
Labrador Retriever |
WOEFDRAM'S ABERCROMBIE (nr. ) |
NUGTEREN Sander () |
|
Best in show Minor Puppies
- judge: Mrs.Myriam Vermeire (Belgium)
|
1. |
Dalmatian |
SEXY AND I KNOW IT PASSIONATE ABOUT YOU (nr. ) |
HINDRIKX Mieke () |
|
2. |
Beauceron |
SOMBRAL DU SPERO PATRONUM (nr. ) |
THOOR Ludovic () |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mrs.Myriam Vermeire (Belgium)
|
1. |
Dalmatian |
SEXY AND I KNOW IT PASSIONATE ABOUT YOU (nr. ) |
HINDRIKX Mieke () |
|
2. |
Small Basset Griffon Vendeen |
VIOLET CRUMBLE VAN TUM-TUM'S VRIENDJES (nr. ) |
HUIKESHOVEN Gwen () |
|
3. |
Shih Tzu |
CHODEN'S SHINING DESIRE (nr. ) |
VAN SLYCKEN Dorien () |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mrs.Myriam Vermeire (Belgium)
|
1. |
Beauceron |
SOMBRAL DU SPERO PATRONUM BERGER DE BEAUCE (nr. ) |
THOOR Ludovic () |
|
2. |
Weimaraner short-haired |
WINTER'S GRACEFUL SPECIAL EDITION (nr. ) |
BLOEMEN Evi () |
|
3. |
Labrador Retriever |
VICTOR VICTORIA'S STAND BY ME (nr. ) |
SPRIET Eva () |
|
Puppies Saturday
- judge: Mrs.Marina Ostrovskaya (Russia)
|
1. |
Saint Bernard Dog |
DATVE AURORA (nr. ) |
DE HERDT Kathleen () |
|
2. |
Saint Bernard Dog short-haired |
TUTTI FRUTTI CARPATHIAN SAINT'S (nr. ) |
DE TANDT-SPODEN Franky Linda () |
|
3. |
Akita |
SENSHA'S I CANDY (nr. ) |
WILLY Nicola () |
|
Puppies Sunday
- judge: Mrs.Marina Ostrovskaya (Russia)
|
1. |
Flat Coated Retriever |
BEST KEPT SECRET OF BESKYD HILL (nr. ) |
VERCAMMEN Brigitte () |
|
2. |
English Cocker Spaniel other colours |
ALEN ASHEN MIDNIGHT MAGIC (nr. ) |
SZEPTYCKA Joanna () |
|
3. |
American Cocker Spaniel |
BEAUTY MOYA RADOST' (nr. ) |
VANDERSTEENE Isabelle () |
|
Junior Saturday
- judge: Mr.Geoff Corish (United Kingdom)
|
1. |
medium size Spitz orange/grey shaded/other colours |
YOU MAKE MY DREAM OF MAJA'S POMERANIANWORLD (nr. ) |
BRZEK Margareta () |
|
2. |
Samoyed |
OTTAWA LANDY DES MERVEILLES BOREALES (nr. ) |
WALSCHAP Coralie () |
|
3. |
Bulldog |
OSTIN BULLS DES HAUTE FALAISES (nr. ) |
VAES-WILLEMS Filip-Marijke () |
|
Junior Sunday
- judge: Mr.Geoff Corish (United Kingdom)
|
1. |
Bearded Collie |
MINE'S LAKE NOT FOR SALE (nr. ) |
OTTO Rinus () |
|
2. |
Irish Red Setter |
MARLLAND DIZZY MISS LIZZY (nr. ) |
ZOETARDT Kristien () |
|
3. |
Border Collie |
BRIGHT SPITITS TWILIGHT PRINCESS (nr. ) |
VAN DYCK Chana () |
|
Couples Saturday
- judge: Mr.Dirk Spruyt (Belgium)
|
1. |
Samoyed |
ROYAL WINTER MY BUTTERFLY & ROYAL WINTER OTHELLO (nr. ) |
VAN LIMPT Jessica () |
|
2. |
Maltese |
MAYBE MYSTERY MONDAK & MY DREAM OF BEAUTY MONWHITE STAR (nr. ) |
KUPICOVA Monika () |
|
3. |
Tibetan Spaniel |
Q-PI-DO & SUGAR CANDY FROM CORINTY'SHOME (nr. ) |
WITTEVROUW Shana () |
|
Couples Sunday
- judge: Mr.Cassandre Mattera (France)
|
1. |
Jack Russell Terrier |
KASZAVOLGYI-FURGE KONI & QWEBBEL BEBBEL FLOOR THE DUTCH JACK (nr. ) |
THEUNISSEN-DIJCKS Dhr. Mevr. () |
|
2. |
Staffordshire Bull Terrier |
OBI WAN KENOBI DU DOMAINE FORESTIER & OULOULOU BIM BAM BUM (nr. ) |
DAVID Grigis () |
|
3. |
Saluki |
ALISHAMAR RAYAN & ALISHAMAR ROZIE (nr. ) |
ABO Jessica () |
|
Veterans Saturday
- judge: Mr.Geoff Corish (United Kingdom)
|
1. |
Alaskan Malamute |
LIBERTIA REGGAE MASTER (nr. ) |
BURNSIDE Scarlett And Mark () |
|
2. |
Teckel miniature smooth-haired |
JAVEL VON LOTENTHAL (nr. ) |
CHUDZIK-CACQUAERT Halina () |
|
3. |
Dalmatian |
KOIRA PER MAKULI (nr. ) |
VAN MOL - VAN DEN BOSCH Paul () |
|
Veterans Sunday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Belgian Shepherd Dog Malinois |
GOYA SWEET VULCAN (nr. ) |
VAN UFFELEN Kelly () |
|
2. |
Saluki |
KERESHMEH BOSTAN-I-ELBEKH (nr. ) |
CABO Jessica () |
|
3. |
Bearded Collie |
BEARDIE CONNECTIONS KENJI (nr. ) |
OTTO Rinus () |
|
Groups Saturday
- judge: Mrs.Eva de Wine (Belgium)
|
1. |
Samoyed |
VAN 'T HUIS TE WOUDE (nr. ) |
VAN DER ELST Tanja () |
|
2. |
Maltese |
MONWHITE STAR (nr. ) |
KUPICOVA Monika () |
|
3. |
Tibetan Spaniel |
FROM CORINTY'S HOME (nr. ) |
WITTEVROUW Shana () |
|
Groups Sunday
- judge: Mrs.Eva de Wine (Belgium)
|
1. |
Schipperke |
DU DRAGON ROUGE DE JUPITER (nr. ) |
DELAPORTE Carole () |
|
2. |
German Shepherd Dog |
DE LA CITE DE TURENNE (nr. ) |
ZYSK Zysk () |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Handling Saturday
- judge: Mrs.Jacqui Hurley (United Kingdom)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Sunday
- judge: Mrs.Jacqui Hurley (United Kingdom)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Group I
- judge: Mrs.Cathrina Dunne (Ireland)
|
1. |
Shetland Sheepdog |
LUNDECOCK'S WHAT A SURPRISE (nr. ) |
VAN ULSEN Jasper () |
|
2. |
Collie Smooth |
WOODY KRASNA LOUKA (nr. ) |
DE FEIJTER Bianca () |
|
3. |
Bobtail |
ROTE ROSE AUS DEM ELBE-URSTROMTAL (nr. ) |
LOEST Cornelia () |
|
Group II
- judge: Mrs.Marina Ostrovskaya (Russia)
|
1. |
Swiss Mountain Dog |
OBY V. 'T MAROYKE (nr. ) |
DE SMET Freddy () |
|
2. |
Giant Schnauzer black |
GLORIS KNOCKOUT JACK (nr. ) |
VAN DER LINDEN Jeanique () |
|
3. |
Mastiff |
OTTO DU JARDIN DE BIANCA (nr. ) |
KACI Serge () |
|
Group III
- judge: Mr.Jean-Francois Vanaken (Belgium)
|
1. |
Welsh Terrier |
TILTSER THUNDER BAY AT RENEVIS (nr. ) |
ROBERTSON Janet () |
|
2. |
Kerry Blue Terrier |
KEBULAK KISS AND RUN (nr. ) |
VANZEER Peter () |
|
3. |
Norfolk Terrier |
TERRIGAN JEZZABELLE (nr. ) |
TONCHEVA Gergana () |
|
Group IV
- judge: Mr.Van Hoenacker (Belgium)
|
1. |
Teckel miniature long-haired |
ULYBKA FORTUNY KURAZH IO VIVAT (nr. ) |
GIELES Dana () |
|
2. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
RATATOUILLE CHATKA JAMNIKA (nr. ) |
CHUDZIK-CACQUAERT Halina () |
|
3. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
ROYAAL CHATKA JAMNIKA (nr. ) |
CHUDZIK-CACQUAERT Halina () |
|
Group V
- judge: Mrs.Moira Grant-Cook (Ireland)
|
1. |
Akita |
DYNAMIC FORCE CHIEF OF STAFF (nr. ) |
HULS Marcel Lene () |
|
2. |
Siberian Husky |
KRISTARI'S PICTIONARY (nr. ) |
VAN GORP - VAN DEN BOGAERT Benny - Sylvie () |
|
3. |
Samoyed |
SMILING SNOWBALL RUSSIAN EMPEROR AT SAMORAVICH (nr. ) |
CRAIG SCOBELL AND USPENSKI Charlotte Gary And Kristiine () |
|
Group VI
- judge: Mrs.Marian Ostrovskaya (Russia)
|
1. |
Bloodhound |
LOAMY'S LANE'S QUARTERBACK JACK (nr. ) |
VAN DER SICHEL Linda () |
|
2. |
Large Basset Griffon Vendeen |
FORGET ME NOT VAN TUM-TUM'S VRIENDJES (nr. ) |
HUIKESHOVEN Gwen () |
|
3. |
Beagle |
BAGIO BOSS GINTARINE FORTUNA (nr. ) |
CZARNOWSKY Luljet () |
|
Group VII
- judge: Mr.Paul Jentgen (Luxembourg)
|
1. |
Italian Pointing Dog |
ANZANI DI REGIONE MONTAGNOSA (nr. ) |
BURNSIDE Scarlett And Mark () |
|
2. |
Irish Red Setter |
RIVERWOOD PLEASED AS PUNCH (nr. ) |
GODART Charlotte () |
|
3. |
German Short-haired Pointing Dog |
MAURO (nr. ) |
DUBOIS Nico () |
|
Group VIII
- judge: Mr.J.De Cuyper (Belgium)
|
1. |
Labrador Retriever |
WOEFDRAM?S ABERCROMBIE (nr. ) |
NUGTEREN Sander () |
|
2. |
Flat Coated Retriever |
WHIZZBANNGS BILLI BI (nr. ) |
JENSEN Dorte () |
|
3. |
English Springer Spaniel |
BARECHO CHOOSE ME OR LOSE ME (nr. ) |
DE GRAAF Debby () |
|
Group IX
- judge: Mr.Vanhoenacker Roger (Belgium)
|
1. |
Lhasa Apso |
MACHA MO HAKAN DE KOEMPFER (nr. ) |
CARLIER Sandrine () |
|
2. |
Tibetan Terrier |
Q'MARGAUX DU COMBLE DE BONHEUR (nr. ) |
DE BONTE - DESCAMPS Jan Solange () |
|
3. |
Miniature Poodle white-black-brown |
BORDENBERG S JUST AFRICAN STYLE (nr. ) |
FREITAG Andrea - Rosemarie () |
|
Group X
- judge: Mr.Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Afghan Hound |
KOCHLIWY KSIAZE Z KORCZOWKI (nr. ) |
HOORNAERT Michael () |
|
2. |
Greyhound |
INA'S FASHION DESIRABLE (nr. ) |
KOULERMOU Ina () |
|
3. |
Saluki |
ALMAS AVATAR PINC (nr. ) |
BENESOVA Markéta () |
|
...
|
|