|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show
- judge: Paul Jentgen (Luxembourg)
|
1. |
Cairn Terrier |
Limecastles Gangster of Love (nr. ) |
Alice Zanchi (Switzerland) |
|
2. |
Shikoku |
Roshi Jr-Miki v.d Egmato (nr. ) |
Egitte van Veghel (Hungary) |
|
3. |
Italian Pointing Dog |
Owlspoint Makin Trouble (nr. ) |
Scarlett & Mark Burnside (United Kingdom) |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mrs.Martha Kips (Luxembourg)
|
1. |
Australian Shepherd |
Skylake Sexy and I Know It (nr. ) |
Ine Vanseer (Belgium) |
|
2. |
Siberian Husky |
Bloodsnow Perfect Strangers (nr. ) |
Olivier Masson & Cindy Lecheivin (France) |
|
3. |
English Cocker Spaniel other colours |
Wigglings Sundance Kid (nr. ) |
Ursula Tatari (Germany) |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mr.Matakovic (Croatia)
|
1. |
Shar Pei |
With a Smile from the Chinese Wall (nr. ) |
Donatella Stolte & Claudia Heinsius (Netherlands) |
|
2. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Luxatori Ebadta Don Pelsonius (nr. ) |
Tibor Hámori & Udo Kremer (Hungary) |
|
3. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
Kinchville Sonata for Beauty's Gold (nr. ) |
P. & N. Mikhaylova (Russia) |
|
Puppies Saturday
- judge: Mr.Jussi Liimatainen (Finland)
|
1. |
Basset Hound |
Teocrazia San Diego (nr. ) |
Francesca Ghezzi (Italy) |
|
2. |
English Cocker Spaniel other colours |
La Marmatida Giulia (nr. ) |
Antonio Plaza Reyes (Spain) |
|
3. |
Basenji |
Dar Bony Sona Mister Holiday (nr. ) |
Iryna De Winter (Netherlands) |
|
Puppies Sunday
- judge: Mr.Boris Chapiro (France)
|
1. |
Affenpinscher |
Suddenly Shuri v. Tani Kazari von Vondercr (nr. ) |
Markus & Stella Schneider (United Kingdom) |
|
2. |
West Highland White Terrier |
Phoenix Superbia Lynnsto (nr. ) |
Mich Dale (United Kingdom) |
|
3. |
Jack Russell Terrier |
Granlasco Cavoletto (nr. ) |
Annalisa Marinelli (Italy) |
|
Junior Saturday
- judge: Mr.Boris Chapiro (France)
|
1. |
Romagna Water Dog |
Amazing Mr Grey I'm Simply the Best (nr. ) |
Angela & Raphaella Tagliaferri & Breitenbach & Tanja Backes (Germany) |
|
2. |
Siberian Husky |
Balistaryus Blue Rising Star (nr. ) |
Marta Merino (Spain) |
|
3. |
Bichon Frise |
Tauro Lauras (nr. ) |
Janita Januskauskaite-Plunge (Lithuania) |
|
Junior Sunday
- judge: Mrs.Melchior Marie-Josée (Luxembourg)
|
1. |
Cairn Terrier |
Limecastles Gangster of Love (nr. ) |
Alice Zanchi (Switzerland) |
|
2. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
Formula Uspeha Berberry (nr. ) |
Johanna Csermak (Austria) |
|
3. |
Neapolitan Mastiff |
Maruba Prime Time (nr. ) |
Warren Dowey (United Kingdom) |
|
Couples Saturday
- judge: Mrs.Ingrid Hectors (Belgium)
|
1. |
Bichon Frise |
Gierkena (nr. ) |
Ingrida Gierkena (Latvia) |
|
2. |
Welsh Corgi Cardigan |
Janssen (nr. ) |
Joke Janssen (Netherlands) |
|
3. |
Akita |
Bergsma & van der Heiden (nr. ) |
Bergsma & van der Heiden (Netherlands) |
|
Couples Sunday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Pinscher |
Müthing (nr. ) |
Jasmin Müthing (Germany) |
|
2. |
Zwergschnauzer white |
Blättgen Wisni (nr. ) |
Romina & Stefan Blättgen Wisniewski (Germany) |
|
3. |
Yorkshire Terrier |
Lebret (nr. ) |
Jean Michel & Catherine Lebret (France) |
|
Veterans Saturday
- judge: Mr.Matakovic Bojan (Croatia)
|
1. |
Basenji |
C-Quest Jokuba Dandy Shandy (nr. ) |
Noel Baaser (Germany) |
|
2. |
Australian Shepherd |
Sheep's Kin Turn Ewe On (nr. ) |
Iris Sablery (France) |
|
3. |
Small Basset Griffon Vendeen |
Empereur du Parc des Chaumes (nr. ) |
Anja Mellema (Netherlands) |
|
Veterans Sunday
- judge: Mr.Guy Kips (Luxembourg)
|
1. |
Whippet |
Xandra z Uplnku (nr. ) |
Lukas Soukup & Jan Beran (Czech Republic) |
|
2. |
Irish Red and White Setter |
Glennamaddy Gaelic Gem de la Cour Saint Florent (nr. ) |
Thierry & Annick Durr (France) |
|
3. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Della Winner Canis of Czech (nr. ) |
MUDr. Silvie Ruzickova (Czech Republic) |
|
Groups Saturday
- judge: Mr.Guy Kips (Luxembourg)
|
1. |
Bichon Frise |
Tauro (nr. ) |
Januskauskaite-Plunge Janita () |
|
2. |
Rhodesian Ridgeback |
Jelany Red (nr. ) |
Kamle Elena () |
|
3. |
Shepherd Dog (white) |
Du Moulin de Beuvry (nr. ) |
Thierry Nathalie () |
|
Groups Sunday
- judge: Mrs.Martha Kips (Luxembourg)
|
1. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Luxatori (nr. ) |
Hamori Tibor () |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Handling Saturday
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Sunday
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Group I
- judge: Mr.Dirk Spruyt (Belgium)
|
1. |
Shepherd Dog (white) |
Juan Nando of White Swan (nr. ) |
Françoise Bouschbacher (France) |
|
2. |
Belgian Shepherd Dog Laekenois |
From Laeken Paradis Quality of Life (nr. ) |
Brigitte Broe (Belgium) |
|
3. |
Pyrenean Sheepdog |
Jolie-Joyeuse de l'Oustaou de Padel (nr. ) |
Eddy van Pelt & Veerle Vlerick (Belgium) |
|
Group II
- judge: Mr.Ruiz Rodriguez Francisco (Spain)
|
1. |
Bordeaux dog |
The Rock Wiki-Bordeaux (nr. ) |
Richard Keizer (Netherlands) |
|
2. |
Affenpinscher |
Billie Holiday v. Tani Kazari (nr. ) |
Sim Dennis (Italy) |
|
3. |
Dogo Argentino |
Bronca Hnos del Nilo (nr. ) |
Hnos del Nilo (Spain) |
|
Group III
- judge: Mr.Grüttner Hans-Eberhard (Germany)
|
1. |
Cairn Terrier |
Limecastles Gangster of Love (nr. ) |
Alice Zanchi (Switzerland) |
|
2. |
West Highland White Terrier |
Luther King de Biguinine (nr. ) |
Marie-Christine Reinert (France) |
|
3. |
Sealyham Terrier |
Filastrum Vivat Vitas (nr. ) |
Christel Stamm (Germany) |
|
Group IV
- judge: Mrs.Ruth Wagner (Luxembourg)
|
1. |
Teckel miniature wire-haired |
Dolores de Panza Vitoraz (nr. ) |
Mr A.P.J.M. van den Broek & Mr R. Koene (Netherlands) |
|
2. |
Teckel miniature smooth-haired |
Willou Viñas de Jerez (nr. ) |
Carmen Maqueda (Spain) |
|
3. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Cool Girl Iconica Adacais Augus (nr. ) |
MUDr. Silvie Ruzickova (Czech Republic) |
|
Group V
- judge: Mr.Heinesche Laurent (Luxembourg)
|
1. |
Shikoku |
Roshi Jr-Miki v.d Egmato (nr. ) |
Egitte van Veghel (Hungary) |
|
2. |
Siberian Husky |
Winter Melody You Are in Trouble (nr. ) |
Ewa Górska & Jose Luis Gomez Sanchez (Poland) |
|
3. |
Basenji |
Nefertiti Dance of Swala Pala (nr. ) |
Lise Durlot (France) |
|
Group VI
- judge: Mr.Mannucci Massimiliano (Italy)
|
1. |
Basset Hound |
Italian Lambrusco (nr. ) |
Antonio Dal Pino (Italy) |
|
2. |
Bloodhound |
Mm's Somewhere Over the Rainbow at Loamy's Lane's (nr. ) |
Linda van der Sichel & Lenaerts-Vervoort (Belgium) |
|
3. |
Small Basset Griffon Vendeen |
Empereur du Parc des Chaumes (nr. ) |
Anja Mellema (Netherlands) |
|
Group VII
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Italian Pointing Dog |
Owlspoint Makin Trouble (nr. ) |
Scarlett & Mark Burnside (United Kingdom) |
|
2. |
Weimaraner short-haired |
Macassar du Cercle de Lema (nr. ) |
Elodie Ravet (France) |
|
3. |
English Setter |
Bournefield Purple Rain (nr. ) |
Leen van Genechten & Bavo Akkermans (Belgium) |
|
Group VIII
- judge: Mr.Theo Leenen (Belgium)
|
1. |
Portuguese Water Dog |
Casa Hoya's Addicted To Yo (nr. ) |
Ilona Griffioen-Van Beek (Netherlands) |
|
2. |
Golden Retriever |
Siggy de Atrapasuenos (nr. ) |
Veronique D'Alcantara (Belgium) |
|
3. |
American Cocker Spaniel |
Royalty Inc. Bentley Boy (nr. ) |
Jessica van den Boom (Netherlands) |
|
Group IX
- judge: Mrs.Melchior Marie-Josée (Luxembourg)
|
1. |
Chihuahua long-haired |
Idyllium's Showman (nr. ) |
Marie Thorpe (Israel) |
|
2. |
Little Lion Dog |
Lions of Denmark Key To the Castle (nr. ) |
Isabella Olsen (Denmark) |
|
3. |
Pekingese |
Lin-Pearl's Orson Mr. Exclusive at Klerkshof (nr. ) |
Linda Reinelt-Gebauer & A. Klerks-Delucci (Germany) |
|
Group X
- judge: Mrs.Myriam Vermeire (Belgium)
|
1. |
Afghan Hound |
Agha Djari's Nostalgia (nr. ) |
Roland Vepierre-Joly (France) |
|
2. |
Italian Greyhound |
Rosamaria Dei Raggi di Luna (nr. ) |
Leona & Bart Reynaert-Scheerens (Belgium) |
|
3. |
Azawakh |
Swala's Shamarani (nr. ) |
Frieda van der Mast (Netherlands) |
|
...
|
|