|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show Benelux Winner
- judge: Mr.J.De Cuyper (Belgium)
|
1. |
Irish Red Setter |
Nucky Of Mcbirdy (nr. ) |
Lauwers, Milligan-bott,bott, A. W. D. J. (Belgium) |
|
2. |
American Cocker Spaniel |
Very Vigie Nobody Is Perfect (nr. ) |
Whincup, Simon (United Kingdom) |
|
3. |
Miniature Spitz |
Dan-star-kom Secret Male Of Love (nr. ) |
Vanvaerenbergh-van Den Brant, Julie (Belgium) |
|
Best in show Golden Dog Trophy
- judge: Mr.I.Vyguzov (Russia)
|
1. |
American Cocker Spaniel |
Very Vigie Nobody Is Perfect (nr. ) |
Whincup, Simon (United Kingdom) |
|
2. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Rodels Magic Moonlight (nr. ) |
Giura, Anca (Romania) |
|
3. |
Shih Tzu |
Saffron Sherhy Revolution For Choden (nr. ) |
Van Slycken, Dorien (Belgium) |
|
Puppies Benelux Winner
- judge: %rs.M.Vermeire (Belgium)
|
1. |
French Bulldog |
A'Vigdors Damiano (nr. ) |
Borde, Patrick (Germany) |
|
2. |
Bulldog |
Valby Bulldogs Ko Powerful Elengance (nr. ) |
Martens-pittors, Geert-paulien (Belgium) |
|
3. |
Basenji |
Faraoland Miss Sensational (nr. ) |
Alaerts, Alain (Belgium) |
|
Puppies Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.D.Klein (Romania)
|
1. |
Shiba |
Rockabye Baby Of Wolf Point (nr. ) |
Daponte, Nancy (Belgium) |
|
2. |
Basenji |
Adebanke's Lemon Drop (nr. ) |
Renders, Erik (Belgium) |
|
3. |
Welsh Corgi Pembroke |
Limbonsnest Little Star In Heaven (nr. ) |
Ramakers, Diana (Netherlands) |
|
Puppies Minor Benelux Winner
- judge: Mr.I.Vyguzov (Russia)
|
1. |
Whippet |
Collooney Stonefox Mean Mr Mustard (nr. ) |
Smith, Lisa (United Kingdom) |
|
2. |
Labrador Retriever |
Antonine River Of Dreams (nr. ) |
Roovers, Hendrik (Belgium) |
|
3. |
Australian Shepherd |
Skylake Sexy And I Know It (nr. ) |
Vanseer, Ine (Belgium) |
|
Puppies Minor Golden Dog Trophy
- judge: Mr.Serafimov (Macedonia)
|
1. |
Siberian Husky |
Dark Phoenix Kivaliq De Luna Siberiana (nr. ) |
Vercauter, Thierry (Belgium) |
|
2. |
Boston Terrier |
Q-Nola od Pulnocniho slunce (nr. ) |
Pfeiff, Silke (Germany) |
|
3. |
Akita |
Shiro De La Vallee Fjord (nr. ) |
Thilmany, Francis (Belgium) |
|
Junior Benelux Winner
- judge: Mrs.G.Litova (Bulgaria)
|
1. |
Nova Scotia Duck Tolling Retriever |
Gold Star's Pitch Perfect (nr. ) |
Breuer - Pieron, Alain - Julie (Belgium) |
|
2. |
Giant Schnauzer black |
Gloris Knockout Jack (nr. ) |
Van Der Linden, Jeanique (Netherlands) |
|
3. |
Mexican Hairless Dog |
Hidalgo (arena) Mex.fci (nr. ) |
Peeters, Renate & Esther (Germany) |
|
Junior Golden Dog Trophy
- judge: Mr.J-F Vanaken (Belgium)
|
1. |
Giant Schnauzer black |
Gloris Knockout Jack (nr. ) |
Van Der Linden, Jeanique (Netherlands) |
|
2. |
Nova Scotia Duck Tolling Retriever |
Gold Star's Pitch Perfect (nr. ) |
Breuer - Pieron, Alain - Julie (Belgium) |
|
3. |
Small Basset Griffon Vendeen |
Banana Crunch Van Tum-tum's Vriendjes (nr. ) |
Huikeshoven, Gwen (Netherlands) |
|
Couples Benelux Winner
- judge: Mrs. A Giorgi (Italy)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Dan-Star-Kom Griffin Boy & Pomvipstar P.S. I Love You (nr. ) |
Vanvaerenbergh-van Den Brant, Julie (Belgium) |
|
2. |
Welsh Corgi Cardigan |
Hanlon'S Star Something About You & Spice Up Your Life (nr. ) |
Janssen, Joke (Netherlands) |
|
3. |
Samoyed |
Dont Stand Close & Be My Girl Sally Van 't Huis Te Woude (nr. ) |
Van Der Elst, Tanja (Netherlands) |
|
Couples Golden Dog Trophy
- judge: Mr.V.Baranauskas (Lithuania)
|
1. |
Giant Schnauzer black |
Lord Of Darkness&Gently Born Stylish Feature (nr. ) |
Bakhareva, Marina (Russia) |
|
2. |
Medium size Poodle white-black-brown |
Nero E Bianco Q-caesarion & Q-iulia Caesaris (nr. ) |
Vanzeer, Peter (Belgium) |
|
3. |
Miniature Spitz |
Dan-Star-Kom Griffin Boy & Pomvipstar P.S. I Love You (nr. ) |
Vanvaerenbergh-van Den Brant, Julie (Belgium) |
|
Veterans Benelux Winner
- judge: Mrs.A.Rogowska (Poland)
|
1. |
Alaskan Malamute |
Libertia Reggae Master (nr. ) |
Burnside, Scarlett And Mark (Belgium) |
|
2. |
Border Collie |
Kingcooper (nr. ) |
Vandormael, frederic (Belgium) |
|
3. |
Miniature Poodle white-black-brown |
Flash Mc Queen Generation Top (nr. ) |
El Akbaa, Sarah Celia (France) |
|
Veterans Golden Dog Trophy
- judge: Mr.J.M.Doval Sanchez (Spain)
|
1. |
Australian Shepherd |
Sheep's Kin Turn Ewe On (nr. r) |
Sablery, Iris (France) |
|
2. |
Giant Spitz |
Dolce Vita Dyck Of Bloom White (nr. ) |
Quicray, Aline (France) |
|
3. |
Miniature Poodle white-black-brown |
Flash Mc Queen Generation Top 1 (nr. ) |
El Akbaa, Sarah Celia (France) |
|
Groups Benelux Winner
- judge: Mrs.E.Loizou (Cyprus)
|
1. |
Samoyed |
Van 'T Huis Te Woude (nr. ) |
Van Der Elst, Tanja (Netherlands) |
|
2. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Dan - Star - Kom (nr. ) |
Vanvaerenbergh-van Den Brant, Julie (Belgium) |
|
3. |
English Cocker Spaniel other colours |
Oakbeach (nr. ) |
Ekstrand, Maria (Sweden) |
|
Groups Golden Dog Trophy
- judge: Mr.O.Belkis (Turkey)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Dan-star-kom (nr. ) |
Vanvaerenbergh-van Den Brant, Julie (Belgium) |
|
2. |
English Springer Spaniel |
De La Tete De Fellering (nr. ) |
Simonin, Laurent Et Pascale (France) |
|
3. |
Tibetan Spaniel |
From Corinty's Home (nr. ) |
Wittevrouw-vangelder, Ivan-corinna (Belgium) |
|
Junior Handling Handling Benelux Winner
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Handling Handling Best of Benelux Winner
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Handling Handling Best of Golden Dog Trophy Winne
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Handling Handling BIS
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Handling Handling Golden Dog Trophy
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Handling Junior Benelux Winner
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Handling Junior Golden Dog Trophy
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Handling Open Benelux Winner
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Handling Open Golden Dog Trophy
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Handling Seniors Benelux Winner
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Junior Handling Handling Seniors Golden Dog Trophy
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Group I Benelux Winner
- judge: Mrs.D.Klein (Romania)
|
1. |
Welsh Corgi Cardigan |
Waggerland Unavailable (nr. ) |
Dijkhorst-Noij & Croft-Elliott, R.c.m. & L. (Netherlands) |
|
2. |
Tatra Shepherd Dog |
Obywatel Zagubione Marzenia (nr. ) |
Oudshoorn, Sylvia (Netherlands) |
|
3. |
Belgian Shepherd Dog Laekenois |
From Laeken Paradis Quality Of Life (nr. ) |
Broekx, Brigitte (Belgium) |
|
Group I Golden Dog Trophy
- judge: Mr.B.Chmiel (Poland)
|
1. |
Tatra Shepherd Dog |
Obywatel Zagubione Marzenia (nr. ) |
Oudshoorn, Sylvia (Netherlands) |
|
2. |
Belgian Shepherd Dog Laekenois |
From Laeken Paradis Quality Of Life (nr. ) |
Broekx, Brigitte (Belgium) |
|
3. |
Bobtail |
Romantic Rendezvous With Kate Of Snowboot Bears (nr. ) |
Van Beirendonck-lembrechts, Chris (Belgium) |
|
Group II Benelux Winner
- judge: Mr.V.Baranauskas (Lithuania)
|
1. |
Dobermann |
Saltiga Iz Zoosfery (nr. ) |
Ushakova, Irina (Russia) |
|
2. |
Zwergschnauzer black |
Blackgalaxy Unique For Sasha-N (nr. ) |
Piuzzi, Osvaldo (Italy) |
|
3. |
Saint Bernard Dog short-haired |
Moses Du Temple D'Haoma (nr. ) |
De Tandt-spoden, Franky-linda (Belgium) |
|
Group II Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.A.Rogowska (Poland)
|
1. |
Neapolitan Mastiff |
Quint Casa Di Fiducia (nr. ) |
Aesseloos -Vander Motten, Giovanni - Hans (Belgium) |
|
2. |
Saint Bernard Dog long-haired |
Prokofiev Van 't Hof Ten Eynder (nr. ) |
Mathijs-Coenen, Marc En Veronique (Belgium) |
|
3. |
Zwergschnauzer black |
Blackgalaxy Unique For Sasha-N (nr. ) |
Piuzzi, Osvaldo (Italy) |
|
Group III Benelux Winner
- judge: Mrs.I.Pablaka (Latvia)
|
1. |
Scottish Terrier |
Moveable Feast Champ (nr. ) |
Jegorov, Jevgenij () |
|
2. |
Welsh Terrier |
Iceman Of The Southern Point (nr. ) |
Smeets, Mat (Netherlands) |
|
3. |
Parson Russell Terrier |
Push Some Buttons Of Lovealoch (nr. ) |
Fooy-van Roosbroeck, M. & C. (Belgium) |
|
Group III Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.L.Alic (null)
|
1. |
West Highland White Terrier |
Cee-Cee Roll Czar Krakowa (nr. ) |
Adamski, Ryszard (Panama) |
|
2. |
American Staffordshire Terrier |
Hullabaloo's Can I Have Your Attention (nr. ) |
Verhorevoort, Olaf (Netherlands) |
|
3. |
Airedale Terrier |
Sirocco's Pride Red Diamond (nr. ) |
Van Ransbeeck-aerts, Marina (Belgium) |
|
Group IV Benelux Winner
- judge: Mrs.A.Edlander (Sweden)
|
1. |
Teckel miniature wire-haired |
Nibelung Ot Mariny Kuranovoy (nr. ) |
Berkhout-Falkner, Sophia (Netherlands) |
|
2. |
Teckel Standard wire-haired |
Lora Di Lora Petty Woman (nr. ) |
Berkhout-Falkner, Sophia (Netherlands) |
|
3. |
Teckel miniature smooth-haired |
Wilmerella Go West (nr. ) |
Williams, Sandra (United Kingdom) |
|
Group IV Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.A.Giorgi (Italy)
|
1. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Rodels Magic Moonlight (nr. ) |
Giura, Anca (Romania) |
|
2. |
Teckel miniature smooth-haired |
Waggle Attack Somebody To Love (nr. ) |
Toele, Janet (Netherlands) |
|
3. |
Teckel Standard wire-haired |
Pier Du Chapeau (nr. ) |
Van Oosten, Wendy (Netherlands) |
|
Group V Benelux Winner
- judge: Mr.J.Serafimov (Macedonia)
|
1. |
Miniature Spitz |
Dan-star-kom Secret Male Of Love (nr. ) |
Vanvaerenbergh-van Den Brant, Julie (Belgium) |
|
2. |
Samoyed |
Dont Stand Close Van 'T Huis Te Woude (nr. ) |
Van Der Elst, Tanja (Netherlands) |
|
3. |
Alaskan Malamute |
Libertia Reggae Master (nr. ) |
Burnside, Scarlett And Mark (United Kingdom) |
|
Group V Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.E.Loizou (Cyprus)
|
1. |
Miniature Spitz |
Pomvipstar P.S. I Love You (nr. ) |
Vanvaerenbergh-van Den Brant, Julie (Belgium) |
|
2. |
Alaskan Malamute |
Aventuras En Alaska Dear Teddy Bear (nr. ) |
Loboychenko, Anton (Ukraine) |
|
3. |
Akita |
Hiromitsu Q'dai Go (nr. ) |
Martens-pittors, Geert-paulien (Belgium) |
|
Group VI Benelux Winner
- judge: Mr.J-P.Achtergael (Belgium)
|
1. |
Beagle |
Anvi High Line Great Happines (nr. ) |
Shahar, Dorit (Hungary) |
|
2. |
Dalmatian |
Flight In Time Famous Fiona (nr. ) |
Hessel, Matthias (Sweden) |
|
3. |
Rhodesian Ridgeback |
Ave Caesar Driving Me Onwards (nr. ) |
Van Den Biesen, Marjolein (Netherlands) |
|
Group VI Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.G.Litova (Bulgaria)
|
1. |
Fawn Brittany Basset |
Laserna Storm In A Teacup (nr. ) |
Jones, Mr A Mrs L (United Kingdom) |
|
2. |
Large Basset Griffon Vendeen |
Forget Me Not Van Tum-tum's Vriendjes (nr. ) |
Huikeshoven, Gwen (Netherlands) |
|
3. |
Rhodesian Ridgeback |
Saimon's Praide Flight Of Fantasy (nr. ) |
Geel, Marike (Netherlands) |
|
Group VII Benelux Winner
- judge: Mrs.C.Pauna (Romania)
|
1. |
Irish Red Setter |
Nucky Of Mcbirdy (nr. ) |
Lauwers, Milligan-bott,bott, A. W. D. J. (Belgium) |
|
2. |
Weimaraner short-haired |
Galliano Volcano Spirit‘s (nr. ) |
Thillens, Jean (Netherlands) |
|
3. |
English Setter |
Bournefield Purple Rain (nr. ) |
Van Genechten, Leen (Belgium) |
|
Group VII Golden Dog Trophy
- judge: Mr.J.De Cuyper (Belgium)
|
1. |
Irish Red Setter |
Remorker Something To Talk About (nr. ) |
Strüwing, Nana & Camilla (Denmark) |
|
2. |
Weimaraner short-haired |
Weimcorner Que Sera Sera Qunta (nr. ) |
Houben, Karel (Belgium) |
|
3. |
Italian Pointing Dog |
Anzani Di Regione Montagnosa (nr. ) |
Burnside, Scarlett And Mark (United Kingdom) |
|
Group VIII Benelux Winner
- judge: Mr.O.Belkis (Turkey)
|
1. |
American Cocker Spaniel |
Very Vigie Nobody Is Perfect (nr. ) |
Whincup, Simon (United Kingdom) |
|
2. |
Romagna Water Dog |
Sem Di Casa Cleo (nr. ) |
Van Gemert, Katrien (Netherlands) |
|
3. |
Labrador Retriever |
Woefdram’s Abercrombie (nr. ) |
Nugteren, Sander (Netherlands) |
|
Group VIII Golden Dog Trophy
- judge: Mr.A.Zeppi (Italy)
|
1. |
American Cocker Spaniel Particolor |
Very Vigie Nobody Is Perfect (nr. ) |
Whincup, Simon (United Kingdom) |
|
2. |
English Cocker Spaniel |
Ody Or J'adore Des Merveilles D'orion (nr. ) |
Proust, Francoise (France) |
|
3. |
Romagna Water Dog |
Sem Di Casa Cleo (nr. ) |
Van Gemert, Katrien (Netherlands) |
|
Group IX Benelux Winner
- judge: Mr.J-F Vanaken (Belgium)
|
1. |
Miniature Poodle white-black-brown |
Nagiri Deigini (nr. ) |
Deigini, Allevamento (Italy) |
|
2. |
Papillon |
Fair Player Lalabay (nr. ) |
Trzybinska, Elzbieta (Poland) |
|
3. |
Tibetan Terrier |
Surya Sengge (nr. ) |
Keulers, Petra (Netherlands) |
|
Group IX Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.M.Vermeire (Belgium)
|
1. |
Shih Tzu |
Saffron Sherhy Revolution For Choden (nr. ) |
Van Slycken, Dorien (Belgium) |
|
2. |
Medium size Poodle white-black-brown |
Nero E Bianco Q-iulia Caesaris (nr. ) |
Vanzeer, Peter (Belgium) |
|
3. |
Small Brabant Griffon |
Qerelle Of Baluchistan (nr. ) |
Bondue, Rony (Belgium) |
|
Group X Benelux Winner
- judge: Mr.J.M.Doval Sanchez (Spain)
|
1. |
Borzoi |
Blesk At Hermitage D'eole (nr. ) |
Guillon, Sylvie (France) |
|
2. |
Sloughi |
Jamal Baqiir Sabiih Al Sahra (nr. ) |
Knopf, Gesine (Germany) |
|
3. |
Irish Wolfhound |
Pitlochry's Fairytale (nr. ) |
Fernhout Schildt, Connie (Netherlands) |
|
Group X Golden Dog Trophy
- judge: Mr.H.Wozna-Gil (Poland)
|
1. |
Whippet |
Iason Ailesbury Of Gentle Mind (nr. ) |
Matthews, Lynda (United Kingdom) |
|
2. |
Borzoi |
Blesk At Hermitage D'eole (nr. ) |
Guillon, Sylvie (France) |
|
3. |
Irish Wolfhound |
Celian Celtic Alanda (nr. ) |
Skowronek, Karol (Poland) |
|
Working Group Benelux Winner
- judge: Mr.B.Chmiel (Poland)
|
1. |
Giant Schnauzer black |
Lord Of Darkness (nr. ) |
Bakhareva, Marina (Russia) |
|
2. |
Belgian Shepherd Dog Laekenois |
L'Ira Loin Du Domaine De L'Avenir (nr. ) |
Brachotte, Rudi (Belgium) |
|
3. |
Flat Coated Retriever |
Meister Jp Diamond Passion Cut (nr. ) |
De Vriese - Vercruysse, Stefaan - Nancy (Netherlands) |
|
Working Group Golden Dog Trophy
- judge: Ms.C.Pauna (Romania)
|
1. |
Flat Coated Retriever |
Meister Jp Diamond Passion Cut (nr. ) |
De Vriese - Vercruysse, Stefaan - Nancy (Belgium) |
|
2. |
German Short-haired Pointing Dog |
Olix Du Clos De Reve D'or (nr. ) |
Proost, Stijn (Belgium) |
|
3. |
Whippet |
Oriana D'abd El Shiraz (nr. ) |
Marville, Christine (Belgium) |
|
Miscellaneous Class Beauté et Performance
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
Miscellaneous Class BIS Golden Groomer Golden Dog Trophy
- judge: Mrs.Kania (Czech Republic)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Miscellaneous Class Golden Groomers Benelux Winner
- judge: (null)
|
1. |
|
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
|
...
|
|