|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show
- judge: Mme/Melchior (Luxembourg)
|
1. |
Golden Retriever |
Maybe Forever the one and Only (nr. ) |
gnacio Gutierrez Ramirez (Spain) |
|
2. |
Irish Red Setter |
Queenstone Zizitop Tejas (nr. ) |
W. de Wilde & B. Goossens ( (Belgium) |
|
3. |
Beagle |
Roeper's Angel in the Morning (nr. ) |
Tineke Perfors & Piet Roefs (Netherlands) |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: Mr.B.Espeland (Norway)
|
1. |
Dobermann |
Rayka of Ioximaxx (nr. ) |
Cindy Wouters (Belgium) |
|
2. |
Bull Terrier |
Rasels Bull Famous Lil Tony (nr. ) |
Sébastien Keller & Morena Pomante (France) |
|
3. |
Norwich Terrier |
Repkina Vnuchka iz Plushevih Snov (nr. ) |
Elena Kruglak (Netherlands) |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: Mrs.Suzanne Pattyn (Belgium)
|
1. |
Keeshond |
O'Pearcy Lilou of Bloom White (nr. ) |
Mira Mitkova (France) |
|
2. |
Shih Tzu |
Jabadabadoe's Rayuma Mei-Lan (nr. ) |
Christine Van Baelen (Belgium) |
|
3. |
Alaskan Malamute |
No Divas Dark Pearl of Manhattan (nr. ) |
Florian Schlicht (Germany) |
|
Puppies Saturday
- judge: Mrs.Martha Kips (Luxembourg)
|
1. |
Whippet |
Anmut von der Lunequelle (nr. ) |
Wenke Börner-Thomas (Germany) |
|
2. |
Bulldog |
Happy and Glorious Great Britain Extravagance (nr. ) |
Aurélie Cagniart (France) |
|
3. |
Airedale Terrier |
Rus Kornels Statnaya Krasavitsa (nr. ) |
S. Nikulin & V. Soldatova (Russia) |
|
Puppies Sunday
- judge: Mrs.Zejka Halper Drazi (Croatia)
|
1. |
English Cocker Spaniel other colours |
Adelheid von der Beyenburg (nr. ) |
Eva Halbach-Velia (Germany) |
|
2. |
French Bulldog |
Rocko van Kezona (nr. ) |
Linda Michiels (Belgium) |
|
3. |
Border Collie |
Zeabo Zorro the Legend (nr. ) |
Ineke Neve & Shirley Sweetlove (Netherlands) |
|
Junior Saturday
- judge: Mr.Norman Deschuymere (Belgium)
|
1. |
Zwergschnauzer black |
Dreamkiss I Will Rule the World (nr. ) |
M. Kochergin & T. Kaptsova (Russia) |
|
2. |
Teckel miniature wire-haired |
Magik Rainbow Ragnar (nr. ) |
Victoria Ivanova (Russia) |
|
3. |
Italian Greyhound |
Final Edition Liliana Loredana Glitzerflitzer (nr. ) |
Christoph Spiekermann (Germany) |
|
Junior Sunday
- judge: Mrs.Lisbeth Mach (Switzerland)
|
1. |
Portuguese Water Dog wavy |
Casa Hoya's Addicted To You (nr. ) |
Ilona Griffioen-Van Beek (Netherlands) |
|
2. |
Lhasa Apso |
Close To Perfection the Next Battle (nr. ) |
Marion Radstok (Netherlands) |
|
3. |
Beagle |
Fetch and Smell Chrissy Snow (nr. ) |
Victor Platia & Macarena Pantaleon Hernandez (Italy) |
|
Couples Saturday
- judge: Mr.Orit Nevo (Israel)
|
1. |
Kaninchen Teckel smooth-haired |
Verbickaite (nr. ) |
Skaiste Verbickaite (Lithuania) |
|
2. |
Zwergschnauzer white |
Salvatore (nr. ) |
Romano Salvatore (Italy) |
|
3. |
Whippet |
Voss-Ehlers (nr. ) |
Katharina Voss-Ehlers (Germany) |
|
Couples Sunday
- judge: Mrs.Cathy Delmar (Ireland)
|
1. |
Siberian Husky |
Górska & Gomez Sanchez (nr. ) |
Ewa Górska & Jose Luis Gomez Sanchez (Poland) |
|
2. |
Flat Coated Retriever |
Altukhova & Belikova (nr. ) |
Svetlana Belikova & Alexandra Altukhova (Russia) |
|
3. |
Bichon Frise |
Januskauskaite Plunge (nr. ) |
Janita Januskauskaite Plunge (Lithuania) |
|
Veterans Saturday
- judge: Mr.Joăo Vasco Pocas (Portugal)
|
1. |
Saluki |
Jalilah Djaal Lhilal (nr. ) |
Sven Elen (Belgium) |
|
2. |
Bernese Mountain Dog |
Wonderful Allison Fan 'e Lege Midden (nr. ) |
Marieke De Wolde (Netherlands) |
|
3. |
West Highland White Terrier |
White Bandits' Chilly Pepper (nr. ) |
Gabi & Jessica Maul (Germany) |
|
Veterans Sunday
- judge: Mrs.Martha Kips (Luxembourg)
|
1. |
Bearded Collie |
Beardie Connections Kenji (nr. ) |
M.C.H.B. Otto (Netherlands) |
|
2. |
Golden Retriever |
Indian Summer of Ghenalia's Loving Eyes (nr. ) |
Sandra & Bernard Vallier (France) |
|
3. |
American Cocker Spaniel Particolor |
Royalty Inc. Beat It (nr. ) |
Rui Da Silva & J.J.G. van den Boom (Belgium) |
|
Breedgroups Saturday
- judge: Mr.Dirk Spruyt (Belgium)
|
1. |
Newfoundland black |
Oukaya Forever (nr. ) |
Delacroix Sophie () |
|
2. |
West Highland White Terrier |
Mechta Natalyh (nr. ) |
Samoznaeva N. () |
|
3. |
Hungarian Pointing Dog |
Luxatori (nr. ) |
Hámori Tibor () |
|
Breedgroups Sunday
- judge: Mrs.Cathy Delmar (Ireland)
|
1. |
Samoyed |
Van 't Huis Te Woude (nr. ) |
Tanja van der Elst (Netherlands) |
|
2. |
Pug |
(nr. ) |
(Belgium) |
|
3. |
Tibetan Spaniel |
From Corinty's Home (nr. ) |
Wittevrouw-Vangelder (Belgium) |
|
Group I
- judge: Mrs.Ruth Wagner (Luxembourg)
|
1. |
Shetland Sheepdog |
Aqua di Parma Colonia Ebano Ammirevole (nr. ) |
Claudine Philippin (Belgium) |
|
2. |
Shepherd Dog (white) |
Atlayn's Diam's Izbb (nr. ) |
Francoise Bouschbacher (France) |
|
3. |
Bobtail |
Mister Hokuspokus from Beautiful Highland (nr. ) |
Annette & Siglinde Kirsch (Germany) |
|
Group II
- judge: Mr.Sean Delmar (Ireland)
|
1. |
Zwergschnauzer pepper and salt |
Sciu Sciu del Guidante (nr. ) |
Leonardo Kunderfranco (Italy) |
|
2. |
Saint Bernard Dog long-haired |
Prokofiev van 't Hof ten Eynder (nr. ) |
Marc & Veronique Mathijs-Coenen (Belgium) |
|
3. |
Newfoundland black |
Twillin Gate Oulare Souleyman (nr. ) |
Maria & Patrick Bogaerts (Belgium) |
|
Group III
- judge: Mr.Fred Devit (Luxembourg)
|
1. |
Kerry Blue Terrier |
Royal Winzent's Harmony of the Seas (nr. ) |
Natalie Zehner (Germany) |
|
2. |
Airedale Terrier |
Rus Kornels Naslednik Prestola (nr. ) |
E. Nikulina (Russia) |
|
3. |
Scottish Terrier |
Lucia`s Dream Style Icon (nr. ) |
Betty Smit-Kamerbeek (Netherlands) |
|
Group IV
- judge: Mr.Jose Doval (Spain)
|
1. |
Teckel miniature smooth-haired |
Swissking Xia (nr. ) |
Philippe Meier (Netherlands) |
|
2. |
Teckel miniature wire-haired |
Dracmon Single Is Nice (nr. ) |
Montse Ferrández (Spain) |
|
3. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
Queenlord My Theory of Everything (nr. ) |
Valentina Barcella (Italy) |
|
Group V
- judge: Mr.Jussi Liimatainen (Finland)
|
1. |
Swedisch Vallhund |
Sharinjah Simasuu (nr. ) |
Simone Uitendaal (Netherlands) |
|
2. |
Siberian Husky |
Winter Melody Just Too Cool for Trouble (nr. ) |
Ewa Górska & Jose Luis Gomez Sanchez (Poland) |
|
3. |
Mexican Hairless Dog Standard |
Nizuc Arena (nr. ) |
Klinker Georges & Julia Sychova (Germany) |
|
Group VI
- judge: Mr.Thomas Hehir (Ireland)
|
1. |
Beagle |
Roeper's Angel in the Morning (nr. ) |
Tineke Perfors & Piet Roefs (Netherlands) |
|
2. |
Dalmatian |
Melissa iz Terletskoy Dubravy (nr. ) |
Valeria Chernova & Irina Petrakova (Russia) |
|
3. |
Rhodesian Ridgeback |
Villagedogs O'Red October (nr. ) |
Dorothy McGoldrick (Belgium) |
|
Group VII
- judge: Mr.Guy Kips (Luxembourg)
|
1. |
Irish Red Setter |
Queenstone Zizitop Tejas (nr. ) |
W. de Wilde & B. Goossens (Belgium) |
|
2. |
Irish Red and White Setter |
Cilleigne Cu Chulainn at Drumlace (nr. ) |
Marc & Amanda Mc Dermott (United Kingdom) |
|
3. |
Large Munsterlander |
Miss Summer Uut 't Vossebeltseveld (nr. ) |
R. Mentink & A. Jansen (Netherlands) |
|
Group VIII
- judge: Mr.PaulJentgen (Luxembourg)
|
1. |
Golden Retriever |
Maybe Forever the one and Only (nr. ) |
Ignacio Gutierrez Ramirez (Spain) |
|
2. |
American Cocker Spaniel Particolor |
Very Vigie Nobody Is Perfect (nr. ) |
Simon Whincup & Fran Glendinning (United Kingdom) |
|
3. |
Portuguese Water Dog |
Ambereyes' Magic Desperado (nr. ) |
Eszter Szántó (Hungary) |
|
Group IX
- judge: Mr.L.Heinesche (Luxembourg)
|
1. |
Chihuahua long-haired |
Mystic Legion Drago (nr. ) |
Apostolos Raptakis & Georgios Papadopoulos (Greece) |
|
2. |
Chinese Crested Dog Hairless |
Nilufer Molosos Gratzi (nr. ) |
A.S. Dmitrieva (Russia) |
|
3. |
Standard Poodle white-black-brown |
Alyssum Alba of New Time Dogs (nr. ) |
Jennifer Groth (Germany) |
|
Group X
- judge: Mrs.Karin Hedberg (Sweden)
|
1. |
Afghan Hound |
Agha Djari's Lionheart (nr. ) |
Karin Hessling (Germany) |
|
2. |
Whippet |
Cherubim`s Royal Valentina II (nr. ) |
Katharina Voss-Ehlers (Germany) |
|
3. |
Saluki |
Damira Al Naqawa (nr. ) |
Svetlana Panova (Germany) |
|
...
|
|