|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show Saturday
- judge: Mme Y. GAVRILOVA (Russia)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Thai Silk Gonne Make Me Sweat (nr. ) |
Mironenko S (Russia) |
|
2. |
Borzoi |
Russkiy Azart Cerarius Valiant Invictus (nr. ) |
Lazareva Maria (Italy) |
|
3. |
Teckel Standard smooth-haired |
Russkiy Azart Cerarius Valiant Invictus (nr. ) |
Lazareva Maria (Italy) |
|
Best in show Sunday
- judge: M. F. COCHETTI (Italy)
|
1. |
Gordon Setter |
Perfect Thunder v.d. Mergelhoeve (nr. ) |
Beckers Kim (Netherlands) |
|
2. |
Affenpinscher |
Murimah Bona Capona (nr. ) |
Bizin Andrew (Russia) |
|
3. |
Whippet |
Boxing Helena's Orange by Boss (nr. ) |
Scheerens Bart (Belgium) |
|
Puppies Minor Saturday
- judge: M. J-F VANAKEN (Belgium)
|
1. |
Whippet |
Jothryn Heaven Sent (nr. ) |
JONES John (United Kingdom) |
|
2. |
Teckel miniature smooth-haired |
Michelangelo vom Brendelstein (nr. ) |
LEWANTOWITSCH Artur (Germany) |
|
3. |
Bearded Collie |
Beardie Connections Quinto (nr. ) |
OTTO Rinus (Netherlands) |
|
Puppies Minor Sunday
- judge: M. M. DRAGANESCU (Romania)
|
1. |
Bearded Collie |
Beardie Connections Quincy (nr. ) |
Jacobs Marielle (Netherlands) |
|
2. |
Bernese Mountain Dog |
Quiri de Zandvijver (nr. ) |
Declerck Rita (Belgium) |
|
3. |
Shetland Sheepdog |
Valerina Ross Dandy (nr. ) |
Philippin Claudine (Belgium) |
|
Puppies Saturday
- judge: M. F. COCHETTI (Italy)
|
1. |
Pomeranian |
Thai Silk Code of Success (nr. ) |
MIRONENKO S. (Russia) |
|
2. |
Bulldog |
Unbreak-a-Bull Queen Mary (nr. ) |
GALERE Françoise (Belgium) |
|
3. |
English Springer Spaniel |
Melodie de la Tête de Fellering (nr. ) |
SIMONIN Laurent (France) |
|
Puppies Sunday
- judge: M.J.R. WALSH Jr (Ireland)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Thai Silk Code of Success (nr. ) |
Mironenko S (Russia) |
|
2. |
Kerry Blue Terrier |
Balboa Spartacus (nr. ) |
Godard-Calloch Cécile-céline (France) |
|
3. |
Nova Scotia Duck Tolling Retriever |
Avatar's Delightful for Design (nr. ) |
Breuer-Pieron Alain-Julie (Belgium) |
|
Junior Saturday
- judge: M. P. BURATTI (Italy)
|
1. |
Black Terrier |
Fortuna Feeria Efgrafiy Alexandrowitsch (nr. ) |
Kujat Ellona (Germany) |
|
2. |
Bulldog |
Manifesto des Loups du Roumois (nr. ) |
Loue Bruno (France) |
|
3. |
Borzoi |
Ruzziy Azart Deadro Pallas Emperador (nr. ) |
Paltro Armando (Italy) |
|
Junior Sunday
- judge: Mme Y. GAVRILOVA (Russia)
|
1. |
Italian Greyhound |
Caeles Mind Over Matter (nr. ) |
Jensen Regine (Norway) |
|
2. |
Bullmastiff |
Perfect Diva van de Westerhoeve (nr. ) |
Michiels Bart (Belgium) |
|
3. |
Spanish Waterdog |
Zorraco Echo of a Legend (nr. ) |
Van Mourick Naomi (Netherlands) |
|
Couples Saturday
- judge: Mme V. DE CUYPER-BOESMANS (Belgium)
|
1. |
Great Dane |
Obi-Wan Kenobi & Oh Princess Leia organa of Devoted Dogs (nr. ) |
Van Looveren-Willems Kris Mady (Belgium) |
|
2. |
Cavalier King Charles Spaniel |
Toftas Tom Tom & Toftas Unique Blanche (nr. ) |
Persson Birgitta (Sweden) |
|
3. |
Rhodesian Ridgeback |
Our James & Miss Charlie van't Wolf-Heesch (nr. ) |
Pot Dominique (Belgium) |
|
Couples Sunday
- judge: Mme D. BUJISIC (Russia)
|
1. |
English Springer Spaniel |
Adamant's Feel Like a Million & Red Letter Day (nr. ) |
Simonin Laurent (France) |
|
2. |
German Short-haired Pointing Dog |
Neige du Batardeau & Flying Dame v. Kallisto (nr. ) |
Houfflain Sophie (Belgium) |
|
3. |
Teckel Standard smooth-haired |
Kurt Kenwood Excellmagic & Erotica von Nollenberg (nr. ) |
Droogmans Heidi (Belgium) |
|
Veterans Saturday
- judge: Mme I. NAARITS (Estonia)
|
1. |
Afghan Hound |
Afterglow Jumping Rainbows of Sofico (nr. ) |
CHADWICK Dudley-Glenys (United Kingdom) |
|
2. |
Coton de Tuléar |
Darwin de Tamaris Bay (nr. ) |
VAN HERZEELE Marc (France) |
|
3. |
Irish Soft Coated Wheaten Terrier |
Duke-Camillo vom Belker-Bad (nr. ) |
LAMMERING Alina (Germany) |
|
Veterans Sunday
- judge: Mme I. Siil (Spain)
|
1. |
Saint Bernard Dog long-haired |
Il Divo Roly By Longsdyle (nr. ) |
Long-Doyle A & A (Ireland) |
|
2. |
Gordon Setter |
Irving John Beautiful Darkness (nr. ) |
Weber Manuela (Belgium) |
|
3. |
Irish Soft Coated Wheaten Terrier |
Duke-Camillo vom Belker-Bad (nr. ) |
Lammering Alina (Germany) |
|
Groups Saturday
- judge: M.R. KANAS (Slovakia)
|
1. |
Borzoi |
Russkiy Azart (nr. ) |
Lazareva Maria (Italy) |
|
2. |
Alaskan Malamute |
Libertia (nr. ) |
Burnside Scarlett & Mark (United Kingdom) |
|
3. |
Schipperke |
du Dragon Rouge de Jupiter (nr. ) |
Delaporte Carole (France) |
|
Groups Sunday
- judge: Mme L. Van Genechten (Belgium)
|
1. |
Borzoi |
Russkiy Azart (nr. ) |
Lavazeva Maria (Italy) |
|
2. |
English Springer Spaniel |
de la Tête de Fellering (nr. ) |
Simonin Laurent (France) |
|
3. |
Schipperke |
Du Dragon Rouge de Jupiter (nr. ) |
Delaporte Carole (France) |
|
Group I Saturday
- judge: Mme W. MISTERKA-KLUSKA (Poland)
|
1. |
Australian Shepherd |
Carolina Calais Keep on Walkin' (nr. ) |
Boerland Joanne (Netherlands) |
|
2. |
Border Collie |
Once Upon a Time Of Vipers Pride (nr. ) |
Mertens Aurélie (Belgium) |
|
3. |
Bouvier des Flandres |
Aristocrat Ozzy Astronaut (nr. ) |
Temperman Ron (Netherlands) |
|
Group I Sunday
- judge: M.V. AL DAGHISTANI (Russia)
|
1. |
Dutch Shepherd Dog short-haired |
Iberian Pleasure de la Terre des Flandres (nr. ) |
Klein Guillaume (France) |
|
2. |
Australian Shepherd |
Carolina Calais Keep On Walkin' (nr. ) |
Boerland Joanne (Netherlands) |
|
3. |
Bearded Collie |
Firstprizebears Percy Sledge (nr. ) |
Pottiez Xavier (Belgium) |
|
Group II Saturday
- judge: M J.R. WALSH Jr (Ireland)
|
1. |
Bulldog |
Reserva Do Rei Lenny Lauras (nr. ) |
Martens-Pittors Geert-Paulien (Belgium) |
|
2. |
Shar Pei |
Jade East Fire on the Montain at Panache (nr. ) |
Minne-Anders-Nijholt Esmae (Netherlands) |
|
3. |
Zwergschnauzer black |
Blackgalaxy Manolo Blanich-N (nr. ) |
Piuzzi Osvaldo (Italy) |
|
Group II Sunday
- judge: Mme M. VERMEIRE (Belgium)
|
1. |
Affenpinscher |
Murimah Bona Capona (nr. ) |
Bizin Andrew (Russia) |
|
2. |
Neapolitan Mastiff |
Pirelli Luigi (nr. ) |
Smidova Sonja (Belgium) |
|
3. |
Hovawart |
Gotham des Ies du Lagon Bleu (nr. ) |
Gardes Benoit (France) |
|
Group III Saturday
- judge: M. G. GLADIC (Serbia)
|
1. |
Irish Soft Coated Wheaten Terrier |
Duke-Camillo vom Belker-Bad (nr. ) |
Lammering Alina (Germany) |
|
2. |
Lakeland Terrier |
Slicey Moonriver (nr. ) |
Adlesic Lorrain Pia Denys (Italy) |
|
3. |
Staffordshire Bull Terrier |
Dimantstaff My Little Sheachou (nr. ) |
Andrevon Charlène (France) |
|
Group III Sunday
- judge: Mme M. O'GORMAN (Ireland)
|
1. |
Cairn Terrier |
Spinterhill's Dutch Gold (nr. ) |
De Vries Marijke (Netherlands) |
|
2. |
Staffordshire Bull Terrier |
Lord Largo Pineapple du Clan de Molotov (nr. ) |
Minet Manu (France) |
|
3. |
Lakeland Terrier |
Slicey Moonriver (nr. ) |
Aldesic Lorrain Pia Denys (Italy) |
|
Group IV Saturday
- judge: M. M DRAGANESCU (Romania)
|
1. |
Teckel Standard smooth-haired |
Spellbound's Black Tie Affair (nr. ) |
Jakubowska Marlena (Poland) |
|
2. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Madame Mimi d'Hollywood Compagnie (nr. ) |
Nowik Michal (Netherlands) |
|
3. |
Teckel Standard long-haired |
Abydachs Giving off Sparks (nr. ) |
Geeson Janet (United Kingdom) |
|
Group IV Sunday
- judge: M. A OSTROWSKI (Poland)
|
1. |
Teckel Standard smooth-haired |
Sophie Canis Venator (nr. ) |
Jakubowska Marlena (Poland) |
|
2. |
Teckel Standard long-haired |
Abydachs Giving Off Sparks (nr. ) |
Geeson Janet (United Kingdom) |
|
3. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
Upon Once a Time Vitoraz (nr. ) |
Slunitschek Lara/Ingrid (Germany) |
|
Group V Saturday
- judge: M. A. ARGENTE DEL CASTILLO (Spain)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Thai Silk Gonne Make Me Sweat (nr. ) |
Mironenko S (Russia) |
|
2. |
Alaskan Malamute |
Libertia Americano (nr. ) |
Burnside Scarlett & Mark (United Kingdom) |
|
3. |
Shiba |
Dar Chingiza Enjoy Every Moment (nr. ) |
Van der Meer Wilma (Netherlands) |
|
Group V Sunday
- judge: M. C. ANDREOU (Cyprus)
|
1. |
Miniature Spitz orange/grey shaded/other colours |
Thai Silk Gonne Make Me Sweat (nr. ) |
Mironenko S (Russia) |
|
2. |
Basenji |
I Will Survive out of Africa (nr. ) |
Daponte Patrick (Belgium) |
|
3. |
Keeshond |
Lucky vom Zarenhof (nr. ) |
Vache Didier (France) |
|
Group VI Saturday
- judge: Mme M. O'GORMAN (Ireland)
|
1. |
Dalmatian |
Gold Rush of Duke's Proud (nr. ) |
Sent Heike (Germany) |
|
2. |
Rhodesian Ridgeback |
Uzuri Folwark Zwierzecy (nr. ) |
Kosciolek Agnieszka (Poland) |
|
3. |
Fawn Brittany Basset |
Blevwil Enchantress Over Malrich (nr. ) |
Ellrich Debbie (United Kingdom) |
|
Group VI Sunday
- judge: Mme MISTERKA-KLUSKA (Poland)
|
1. |
Dalmatian |
Mme MISTERKA-KLUSKA (nr. ) |
Jacobs Dian (Netherlands) |
|
2. |
Fawn Brittany Griffon |
Hibeck Dino (nr. ) |
MCDonald-Ulliot Jean (United Kingdom) |
|
3. |
Basset Hound |
Malrich Monkey Business (nr. ) |
Ellrich Debbie (United Kingdom) |
|
Group VII Saturday
- judge: Mme I. SIIL (Spain)
|
1. |
Irish Red Setter |
Paris Match Thendara (nr. ) |
Lauwers-Milligan-Bott-Bott A.W.D.J. (Belgium) |
|
2. |
Italian Wire-haired Pointing Dog |
Bannonbrig Ralfie Rude at Ballyadeen (nr. ) |
Cozens Paula (Ireland) |
|
3. |
Gordon Setter |
Irving John Beautiful Darkness (nr. ) |
Weber Manuella (Belgium) |
|
Group VII Sunday
- judge: M. I. VASILJEVIC (Russia)
|
1. |
Gordon Setter |
Perfect Thunder v.d. Mergelhoeve (nr. ) |
Beckers Kim (Netherlands) |
|
2. |
Irish Red Setter |
Trawricka High Jinks (nr. ) |
Mc Kimm Frances (Belgium) |
|
3. |
Italian Wire-haired Pointing Dog |
Bannonbrig Ralfie Rude at Ballyadeen (nr. ) |
Cozens Paula (Ireland) |
|
Group VIII Saturday
- judge: M. J. DE CUYPER (Belgium)
|
1. |
American Cocker Spaniel |
Hyrie Hamistu (nr. ) |
Houot-Bertholet Charlotte-Alex (Belgium) |
|
2. |
Spanish Waterdog |
Zorrazo Echo of a Legend (nr. ) |
Van Mourik Naomi (Netherlands) |
|
3. |
Golden Retriever |
Next Miracle of Sunshine's Valley (nr. ) |
Vermander-Adam Nathalie-Thérèse (Belgium) |
|
Group VIII Sunday
- judge: M. A. ARGENTE DEL CASTILLO (Spain)
|
1. |
Spanish Waterdog |
Zorrazo Echo of a Legend (nr. ) |
Van Mourik Naomi (Netherlands) |
|
2. |
American Cocker Spaniel |
Royalty inc. score to Settle (nr. ) |
Van Den Boom Jessica (Netherlands) |
|
3. |
Labrador Retriever |
Blue Bayo Strong Wind of Kawarimono (nr. ) |
Paporn Chaiyot (Thailand) |
|
Group IX Saturday
- judge: M. V. AL DAGHISTANI (Russia)
|
1. |
Shih Tzu |
Saffron Sherhy Dustin (nr. ) |
Van Slycken Dorien (Belgium) |
|
2. |
Lhasa Apso |
Close To Perfection Next to You (nr. ) |
Radstok Marion (Netherlands) |
|
3. |
Miniature Poodle |
Marincole you Gotta Love Me (nr. ) |
Postmus-Eijlander Marion (Netherlands) |
|
Group IX Sunday
- judge: M.J-F VANAKEN (Belgium)
|
1. |
Chihuahua smooth-haired |
Exciting Future Clear My Angels (nr. ) |
Rengers Petra (Netherlands) |
|
2. |
Papillon |
J'aime le Paso Doble de Costalina (nr. ) |
Poulen Virginie (France) |
|
3. |
Pekingese |
Genesha Gud Lak Devin (nr. ) |
Mishin Grigorii (Russia) |
|
Group X Saturday
- judge: M. C. ANDREOU (Cyprus)
|
1. |
Borzoi |
Russkiy Azart Cerarius Valiant Invictus (nr. ) |
Lazareva Maria (Russia) |
|
2. |
Irish Wolfhound |
O'Coolio of First Avenue (nr. ) |
Janssens Gary (Belgium) |
|
3. |
Saluki |
Tschahar Mahal Barbarella at Yalameh (nr. ) |
Kawan Ilona (Germany) |
|
Group X Sunday
- judge: M.J. VASCO POCAS (Portugal)
|
1. |
Whippet |
Boxing Helena's Orange by Boss (nr. ) |
Scheerens Bart (Belgium) |
|
2. |
Afghan Hound |
Agha Djari's Lionheart (nr. ) |
Hessling Karin (Germany) |
|
3. |
Irish Wolfhound |
Broughadowey Harvest Moon (nr. ) |
Mullen Joanne/William (United Kingdom) |
|
Working Dogs Saturday
- judge: Mme M. VERMEIRE (Belgium)
|
1. |
Dobermann |
Nordsea Pride Nena Nicoletta (nr. ) |
RONSSE Vanessa (Belgium) |
|
2. |
Labrador Retriever |
Blue Bayo Strong Wind of Kawarimono (nr. ) |
PAPORN Chaiyot (Thailand) |
|
3. |
Teckel miniature long-haired |
Brodie Lord Vom Roten Ahorn (nr. ) |
CZERWINSKI Franz Horst (Belgium) |
|
Working Dogs Sunday
- judge: M. J. De Cuyper (Belgium)
|
1. |
Labrador Retriever |
Blue Bayo Strong Wind of Kawarimono (nr. ) |
Paporn Chayot (Thailand) |
|
2. |
Dobermann |
Nordsea Pride Nena Nicoletta (nr. ) |
Ronsse Vanessa (Belgium) |
|
3. |
Chesapeake Bay Retriever |
Crosswind's Did It Again Djuma (nr. ) |
Meuser Helen (Germany) |
|
...
|
|