|
# |
Breed |
Dog |
Owner |
... |
Best in show
- judge: Mrs Liliane De Ridder-Onghena (Belgium)
|
1. |
Chihuahua smooth-haired |
Dartan the Valiant Aladar (nr. ) |
Ludmir Sandra (Spain) |
|
2. |
Borzoi |
Russkiy Azart Cerarus Valiant Invictus (nr. ) |
Maria Lazareva (Italy) |
|
3. |
Fox Terrier Wire |
Hampton Court's Monte Cristo (nr. ) |
Victor Malzoni Jr (United Kingdom) |
|
Puppies Best of Saturday
- judge: Mrs.Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
|
1. |
Bullmastiff |
Riconastas Bollinger (nr. ) |
Natalia Sambozhuk (United Kingdom) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Puppies Best of Sunday
- judge: Mrs Hanne Laine Jensen (Denmark)
|
1. |
Labrador Retriever |
Avalanche Kreuzburg (nr. ) |
Katarzyna Szewczyk (Poland) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Puppies Minor Best of Saturday
- judge: Mr.Van Raamsdonck (Belgium)
|
1. |
Shar Pei |
Black Musck Gone With the Wind (nr. ) |
Esmae Minne & L.B. Anders & K.R. Nijholt (Netherlands) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Puppies Minor Best of Sunday
- judge: Mrs.Cindy Kerssemeijer (Netherlands)
|
1. |
Tibetan Terrier |
Ti la Shu Hall of Fame (nr. ) |
Sabine & Katja Rauhut (Germany) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Puppies Minor Saturday females
- judge: Mr. Victor Van Raamsdonck (Belgium)
|
1. |
Dobermann |
Korifey Treasure (nr. ) |
Mrs A.L. Jones (United Kingdom) |
|
2. |
Bernese Mountain Dog |
Panda van 'danshoeve (nr. ) |
Rita Declerck (Belgium) |
|
3. |
West Highland White Terrier |
Goldmountain All of Me (nr. ) |
Tina Goldberg (Germany) |
|
Puppies Minor Saturday males
- judge: Mr.Victor Van Raamsdonck (Belgium)
|
1. |
Shar Pei |
Black Musck Gone With the Wind (nr. ) |
Esmae Minne & L.B. Anders & K.R. Nijholt (Netherlands) |
|
2. |
Miniature Bull Terrier |
Pyro of Bully Lake (nr. ) |
Norbert Tibay (Hungary) |
|
3. |
Bulldog |
Bull of Thrones Pink Floyd (nr. ) |
Laetitia Renard (Belgium) |
|
Puppies Minor Sunday females
- judge: Mrs. Cindy Kerssemeijer (Netherlands)
|
1. |
Belgian Shepherd Dog Tervuren |
Mongo Monn Becka (nr. ) |
Danielle Thiex (Luxembourg) |
|
2. |
Basenji |
Ginger Warrior of Burudika (nr. ) |
Dorota Müller & Stephanie de Rijk (Poland) |
|
3. |
Japanese Chin |
Perfect Star of the Special Lobo (nr. ) |
P.E.M. Leferink & S. de Groof (Netherlands) |
|
Puppies Minor Sunday males
- judge: Mrs.Cindy Kerssemeijer (Netherlands)
|
1. |
Tibetan Terrier |
Ti la Shu Hall of Fame (nr. ) |
Sabine & Katja Rauhut (Germany) |
|
2. |
Australian Shepherd |
Hearthside Smoking Gun (nr. ) |
Marlene Gajewski (France) |
|
3. |
Lhasa Apso |
Vivaldi vd Pacific Paradise (nr. ) |
J.M. Geraerts (Netherlands) |
|
Puppies Saturday females
- judge: Mrs.Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
|
1. |
Whippet |
Tara My Love von der Oelmühle (nr. ) |
Jan & Michaela Güttig (Germany) |
|
2. |
Weimaraner |
Yaratelle of Atria Cordis (nr. ) |
Dorota Mikus-Koralewska (Poland) |
|
3. |
Dobermann |
Picca van het Donauhof (nr. ) |
Gerda De Ryck (Belgium) |
|
Puppies Saturday Males
- judge: Mrs.Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
|
1. |
Bullmastiff |
Riconastas Bollinger (nr. ) |
Natalia Sambozhuk (United Kingdom) |
|
2. |
Italian Pointing Dog |
You Can Talk Dirty To Me (nr. ) |
Andrea Wöhler (Germany) |
|
3. |
Schnauzer pepper and salt |
Rus Top Rate Masquerade (nr. ) |
E. Shaposhnikova (Russia) |
|
Puppies Sunday Females
- judge: Mrs Hanne Laine Jensen (Denmark)
|
1. |
Small Basset Griffon Vendeen |
Orleans van Tum-Tum's Vriendjes (nr. ) |
G.M. Huikeshoven (Netherlands) |
|
2. |
Papillon |
Pour un Flirt Avec Toi Daydream Believers (nr. ) |
Kathleen Roosens (Belgium) |
|
3. |
Briard |
Girl Scout Dalido (nr. ) |
Michaela Weber (Germany) |
|
Puppies Sunday males
- judge: Mrs Hanne Laine Jensen (Denmark)
|
1. |
Labrador Retriever |
Avalanche Kreuzburg (nr. ) |
Katarzyna Szewczyk (Poland) |
|
2. |
Akita |
Dynamic Force Chief of Staff (nr. ) |
Marcel & Lene Huls (Netherlands) |
|
3. |
Pekingese |
Vannjty Mohamed Ali (nr. ) |
Pascal-Erick Lassero-Richard (France) |
|
Junior Best of Saturday
- judge: Mr.Anthony Kelly (Ireland)
|
1. |
Jack Russell Terrier |
Roma de Luperca (nr. ) |
Francisco Gabriel Navajon Moreno (Spain) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Class Best of Sunday
- judge: Mrs.Gabriela Ridarcikova (Slovakia)
|
1. |
Toy Poodle |
Christmas Spirit Superior World (nr. ) |
Julia Degryareva (Ukraine) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Junior Class Saturday females
- judge: Mr.Anthony Kelly (Ireland)
|
1. |
Jack Russell Terrier |
Roma de Luperca (nr. ) |
Francisco Gabriel Navajon Moreno (Spain) |
|
2. |
Bernese Mountain Dog |
Perle de l'Etoile de Missy (nr. ) |
Johan Ghysels (Belgium) |
|
3. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
Beverly del Gotha (nr. ) |
Lucia Terruzzi (Italy) |
|
Junior Class Saturday males
- judge: Mr.Anthony Kelly (Ireland)
|
1. |
Fox Terrier Wire |
Yunus v.d. Bismarckquelle (nr. ) |
Axel Möhrke (Germany) |
|
2. |
Bulldog |
Reserva do Rei Lenny Lauras (nr. ) |
Geert - Paulien Martens - Pittoors (Belgium) |
|
3. |
Hungarian Short-haired Pointing Dog |
Andronja's Stradale (nr. ) |
A. Morton & S. Taggart & B. Milicevic & P. Burns (Ireland) |
|
Junior Class Sunday females
- judge: Mrs.Gabriela Ridarcikova (Slovakia)
|
1. |
Basenji |
Akuaba N Eldorado Rhythm of the Night (nr. ) |
Miranda Swiggers Lodewijks (Belgium) |
|
2. |
Standard Poodle white-black-brown |
Jasenak Believe in Woman (nr. ) |
Saskia & Edeltraut Brenner (Germany) |
|
3. |
Small Basset Griffon Vendeen |
Coco Caramel van Tum-Tum's Vriendjes (nr. ) |
G.M. Huikeshoven (Netherlands) |
|
Junior Class Sunday males
- judge: Mrs.Gabriela Ridarcikova (Slovakia)
|
1. |
Toy Poodle |
Christmas Spirit Superior World (nr. ) |
Julia Degryareva (Ukraine) |
|
2. |
Pharaoh Hound |
Reedly Road Outlander (nr. ) |
Maria Evteeva & S. Masyagina (Russia) |
|
3. |
American Cocker Spaniel Particolor |
Very Vigie Mistral-Gagnant (nr. ) |
Hugues Schuh - Very Vigie (France) |
|
Couples Saturday
- judge: Mr.Alessandro Zeppi (Italy)
|
1. |
Scottish Terrier |
Lombard (nr. ) |
Anne Lombard (France) |
|
2. |
Borzoi |
Witt-Groß (nr. ) |
Katharina Witt-Groß (Germany) |
|
3. |
Black Terrier |
Verstappen (nr. ) |
Saskia Verstappen (Netherlands) |
|
Couples Sunday
- judge: Mrs.Ruth Wagner (Luxembourg)
|
1. |
Samoyed |
van der Elst (nr. ) |
Tanja van der Elst (Netherlands) |
|
2. |
French Bulldog |
Girard (nr. ) |
Nadia Girard (France) |
|
3. |
Bichon Frise |
Kayabasi (nr. ) |
Ismayil Kayabasi (Netherlands) |
|
Veterans Best of Saturday
- judge: Mr.Massimiliano Mannucci (Italy)
|
1. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Daks-Veg-As Barbarella (nr. ) |
Dina Dashevskaya (Czech Republic) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Veterans Best of Sunday
- judge: Mrs.Petroula E.Richard-Douma (France)
|
1. |
Miniature Poodle white-black-brown |
Christian z Trianonu (nr. ) |
Eva Kynclova (Czech Republic) |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
Veterans Saturday females
- judge: Mr.Massimiliano Mannucci (Italy)
|
1. |
Kaninchen Teckel long-haired |
Daks-Veg-As Barbarella (nr. ) |
Dina Dashevskaya (Czech Republic) |
|
2. |
Scottish Terrier |
Sinequanone Careless Whisper (nr. ) |
Anne Lombard (France) |
|
3. |
Staffordshire Bull Terrier |
Chaina Ii of Honey's Bulls (nr. ) |
Mr Morgan Malfoy (France) |
|
Veterans Saturday males
- judge: Mr.Massimiliano Mannucci (Italy)
|
1. |
Australian Silky Terrier |
Dady Dark Moore de l'Edenland (nr. ) |
M. Serge Schneider (France) |
|
2. |
Schnauzer pepper and salt |
Simon vom Achterplätzchen (nr. ) |
Britta & Marianne Ellichsen (Germany) |
|
3. |
Miniature Pinscher |
Hjälm's Pluto (nr. ) |
Zuzan Hagelin (Sweden) |
|
Veterans Sunday females
- judge: Mrs.Petroula E.Richard-Douma (France)
|
1. |
Romagna Water Dog |
Gleska Goody-Goody (nr. ) |
Katrien Van Gemert & Camilla Bäckman (Netherlands) |
|
2. |
Golden Retriever |
Never Ending Emotion Bailey (nr. ) |
Annick Klauß (Germany) |
|
3. |
Rhodesian Ridgeback |
Aresvuma Olana Red (nr. ) |
Elena Kamle (Russia) |
|
Veterans Sunday males
- judge: Mrs.Petroula E.Richard-Douma (France)
|
1. |
Miniature Poodle white-black-brown |
Christian z Trianonu (nr. ) |
Eva Kynclova (Czech Republic) |
|
2. |
Samoyed |
Sammantic Only You (nr. ) |
Barbara Wolfgang Bruns Stamp (Germany) |
|
3. |
Coton de Tuléar |
Djedï's Force des Fleurs d'Aloès (nr. ) |
Mme Lydie Vincent & Mme Lejeune Sandy () |
|
Groups Saturday
- judge: Mr.Piet Roosenboom (Belgium)
|
1. |
Scottish Terrier |
Verascott (nr. ) |
Hovagimyan Christine (France) |
|
2. |
Teckel miniature smooth-haired |
Formula Uspeha (nr. ) |
Khapaeva Irina () |
|
3. |
Zwergschnauzer black |
Vom Birnbacher Wald (nr. ) |
Siepmann Ute () |
|
Groups Sunday
- judge: Mrs.Marie-Josée Melchior (Luxembourg)
|
1. |
Beagle |
A Wisp of My Desire (nr. ) |
Lindley Nicole () |
|
2. |
Pharaoh Hound |
Reedly Road (nr. ) |
Evteeva Maria () |
|
3. |
Schipperke |
Du Dragon Rouge de Jupiter (nr. ) |
Mlle Delaporte Carole () |
|
Group I
- judge: Mr.Gilbert Schaffner (France)
|
1. |
Beauceron |
Jivre des Brumes d'Hiver (nr. ) |
Danielle Maury (France) |
|
2. |
Belgian Shepherd Dog Laekenois |
Oscar, Focus Shepherds Dogmate (nr. ) |
Maria Noppen-Reniers (Belgium) |
|
3. |
Australian Shepherd |
Austrian Dream Be Well Suited of Wispafete (nr. ) |
Misses S. Gibbons & H.M. Jones (Syria) |
|
Group II
- judge: Mr.Roger Vanhoenacker (Belgium)
|
1. |
Miniature Pinscher |
Parallel Universe du Demon Dog (nr. ) |
All. du Demon Dog (Italy) |
|
2. |
Entlebuch Cattledog |
Bourbon Blanton's Gold Sozvezdie Udachi (nr. ) |
Julia Degryareva (Ukraine) |
|
3. |
Bordeaux dog |
Kandinsky from the Red Squirrels (nr. ) |
Wim Toonen (Netherlands) |
|
Group III
- judge: Mr.Bojan Matakovic (Croatia)
|
1. |
Fox Terrier Wire |
Hampton Court's Monte Cristo (nr. ) |
Victor Malzoni Jr (United Kingdom) |
|
2. |
Scottish Terrier |
Lucia's Dream Sparkling Champagne (nr. ) |
Betty Smit-Kamerbeek Betty (Netherlands) |
|
3. |
Sealyham Terrier |
Didgeridoo's Mambo Number Five (nr. ) |
Romina + Stefan Blättgen Wisniewski & Irene Schotel (Georgia) |
|
Group IV
- judge: Mrs.Carin Swysen (Belgium)
|
1. |
Teckel miniature smooth-haired |
Norden Liht Mochito (nr. ) |
Artur Lewantowitsch (Germany) |
|
2. |
Kaninchen Teckel wire-haired |
Ancora Tu del Gotha (nr. ) |
Lucia Terruzzi (Italy) |
|
3. |
Teckel Standard long-haired |
Olaf of Mister Quincy (nr. ) |
C.D.E. Karels & Marianne Maes (Belgium) |
|
Group V
- judge: Mr.Zsolt Molnar (Romania)
|
1. |
Alaskan Malamute |
Libertia Reggae Master (nr. ) |
Scarlett & Mark Burnside (United Kingdom) |
|
2. |
Pharaoh Hound |
Reedly Road Lynway (nr. ) |
Maria Evteeva & O. Popova (Russia) |
|
3. |
Basenji |
Selma Liwang (nr. ) |
Dorota Müller (Poland) |
|
Group VI
- judge: Mrs.Isolde Huber (Germany)
|
1. |
Large Basset Griffon Vendeen |
Frosty Snowman (nr. ) |
Gwen Huikeshoven & Phil Reid (Netherlands) |
|
2. |
Bavarian Mountain Scenthound |
Buckalaki Prof. Hunter Jerko (nr. ) |
Daniela Leute & Michaela Mühlemayer (Germany) |
|
3. |
Beagle |
Gold Line's Warm in Hell (nr. ) |
Marianne Steinmann Bach (Denmark) |
|
Group VII
- judge: Mr.Colm Hastings (Ireland)
|
1. |
German Short-haired Pointing Dog |
Tomanipoint Celtic Knight (nr. ) |
Tom Mervyn (United Kingdom) |
|
2. |
Gordon Setter |
Perfect Thunder v.d. Mergelhoeve (nr. ) |
K.C.T.W. Beckers (Netherlands) |
|
3. |
Irish Red Setter |
Athena Red Passion (nr. ) |
Sara Montagnoli (Italy) |
|
Group VIII
- judge: Mrs.Linda Volarikova (Slovakia)
|
1. |
Spanish Waterdog |
Rayaragua Nebe Give Me Five (nr. ) |
Ferdie Soethiono (Italy) |
|
2. |
American Cocker Spaniel |
Very Vigie Love u' Crazy (nr. ) |
Hugues Schuh & Pirjo Vartiainen (France) |
|
3. |
Portuguese Water Dog wavy |
Casa Hoya's Stop and Stare (nr. ) |
Ilona Griffioen-Van Beek (Netherlands) |
|
Group IX
- judge: Mr.Jean-François Vanaken (Belgium)
|
1. |
Chihuahua smooth-haired |
Dartan the Valiant Aladar (nr. ) |
Ludmir Sandra (Spain) |
|
2. |
Miniature Poodle white-black-brown |
Caspian Line's Keep Me (nr. ) |
Natascha Kolbe (Germany) |
|
3. |
Cavalier King Charles Spaniel |
Bonitos Companeros Everlasting Dream (nr. ) |
Klaus Vorderstrasse & Markus Kirschbaum (Germany) |
|
Group X
- judge: Mrs.Iveta Vojtekova (Slovakia)
|
1. |
Borzoi |
Russkiy Azart Cerarus Valiant Invictus (nr. ) |
Maria Lazareva (Italy) |
|
2. |
Afghan Hound |
White Infinity's Fan the Flame (nr. ) |
Csilla Bakos (Hungary) |
|
3. |
Whippet |
Jucundas Eternal Love Estelle (nr. ) |
Rolf & Liesel Herten (Germany) |
|
Miscellaneous Class Oldest Dog in Show
- judge: (null)
|
1. |
Teckel Standard |
(nr. ) |
() |
|
2. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
3. |
|
(nr. ) |
() |
X
|
...
|
|